Prawidłowy demakijaż i wieczorne oczyszczanie

 DEMAKIJAŻ/WIECZORNE OCZYSZCZANIE


Funkcje demakijażu: w przypadku skóry tłustej szczególnie ważne jest usunięcie wszystkich zanieczyszczeń ze względu na skłonność do gromadzenia się ich w rozszerzonych porach. W przypadku skóry skłonnej do trądziku demakijaż jest podstawą do usunięcia zanieczyszczeń, które mogą przyczyniać się do rozwoju stanów zapalnych. A co najważniejsze- w przypadku skór wszystkich typów, także suchych, wrażliwych, naczynkowych (nawet bez tendencji do zmian trądzikowych) prawidłowy demakijaż poprawia wchłaniania składników aktywnych zawartych w tonikach, serach, kremach stosowanych na noc. Prawidłowy demakijaż jest więc podstawą pielęgnacji KAŻDEGO rodzaju skóry.


Prawidłowy demakijaż składa się z dwóch etapów:

        1. Usunięcia warstwy olejowej i/lub warstw silikonowych, którą zawiera w sobie większość kosmetyków kolorowych, nie tylko podkładów, ale też baz pod podkłady i kremów

 

        W tym celu stosujemy:

 

A.     Gotowe mieszanki olejowe (najlepiej z emulgatorem, który ułatwi zmycie olejku, tworząc emulsję z wodą, podczas spłukiwania np. Lauryol Glucoside, Gliceryl Cocoate, Lecithin). Przykładowe preparaty: Vianek Łagodzący Olejek do demakijażu, Bandi Pure Care Witaminowy Olejek do demakijażu, Fresh&Natural Pasta do mycia twarzy, Mazidła Pomarańczowy Olejek Myjący lub olejek do demakijażu diy (instrukcja wykonania znajduje się na końcu wpisu)

B.     Mleczka do demakijażu, np: Vianek Nawilżające Mleczko do demakijażu, Vianek Odżywcze mleczko do demakijażu (niebieskie), Vianek Odżywcze mleczko do demakijażu (pomarańczowe), Vianek Rewitalizujące mleczko do demakijażu (czerwone), Equilibra Aloes Mleczko do demakijażu, Bandi Pure Care Morskie mleczko do demakijażu

 

Mleczko jest łagodniejsze w formule, dlatego dla cer suchych, podrażnionych może być bardziej komfortowe w użyciu niż mieszanki olejowe, które oczyszczają bardziej dogłębnie (bardziej wskazane dla cer tłustych, które muszą usunąć także nadmiar własnego sebum z porów).

 

Najpierw masujemy dokładnie skórę preparatem bez użycia wody, dopiero gdy kosmetyk połączy się z makijażem i zacznie go rozpuszczać, zmywamy dokładnie olejek/pastę/mleczko wodą.

 

C.      Płyn Micelarny- zmywanie makijażu polega na pocieraniu twarzy wacikiem nasączonym płynem. Błędem jest jednak pozostawienie skóry bez spłukiwania po takim demakijażu. Płyny micelarne zawierają detergenty, które nie powinny zostać na skórze, dlatego moim zdaniem nadają się bardziej na pierwszy etap. Detergenty te powinny zostać dokładnie zmyte w drugim etapie za pomocą żelu/emulsji/pianki. Przykładowe preparaty: Bielenda Fresh Juice (wersja nawilżająca z sokiem z pomarańczy zwłaszcza dla cery suchej, wersja detoksykująca z sokiem z limonki zawiera kwas salicylowy, więc polecana jest szczególnie cerom z problemem zanieczyszczających się porów), Tolpa Green Łagodny płyn micelarny 2w1 (preparat hypoalergiczny), Dermedic Hydrain3 Hialuro (hypoalergiczny), Sylveco Lipowy Płyn Micelarny

 

2. Usunięcie pozostałości po demakijażu i innych zanieczyszczeń


                 W tym celu stosujemy:

 

A.     Żele o łagodnej formule, np. CeraVe Oczyszczający Żel do mycia twarzy i ciała (zielony), Physiogel Codzienne Nawilżenie, Biolaven  Nawilżająco- Odświeżający Żel Winogronowy

 

Do skór z zanieczyszczonymi porami bez skłonności do nadmiernego wysuszania (czyli niepolecane w trakcie wysuszających kuracji przeciwtrądzikowych) można użyć żelu z kwasem salicylowym lub jego pochodną, który pomaga usunąć nadmiar sebum z porów skóry: CeraVe SA Wygładzający Żel do mycia twarzy (jasny niebieski), Sylveco Rumiankowy Żel do mycia twarzy, Neutrogena Clear&Defend (pomarańczowy), Tolpa Dermo Face Sebio+ (zawiera pochodną kwasu salicylowego- kwas lipohydroksylowy- który dzięki połączeniu z łańcuchem lipidowym ma jeszcze lepsze powinowactwo do tłuszczy niż kwas salicylowy, działa skutecznie w bardzo niskim stężeniu, bo już od 0.3%)

 

B.     Pianki, których nie polecam, bo ich formuła często powoduje przesuszenie skóry

 

C.      Inne emulsje na bazie wody, np. Cerave Nawilżający Krem-Pianka (jasny zielony), który pod względem formuły nie ma nic wspólnego z pianką, jest to kremowa emulsja, która nie wysusza tak, jak robią to często pianki, za to skutecznie i łagodnie oczyszcza, dlatego polecany jest zarówno do tłustej zanieczyszczonej skóry, jak i suchej, podrażnionej.

 

    Przykładowe produkty dla skóry szczególnie podrażnionej:

Enilome Pro Emulsja do mycia

CeraVe Nawilżająca Emulsja

Bielenda Professional Microbiome Pro Care

Bioderma Atoderm

Cetaphil EM Emulsja micelarna

Physiogel

 

 

        Najprostszy przepis na olejek myjący:

90% oleju (oczywiście płynnego, nie powinien być to olej stały typu masło shea) =  90g

10% lauryl glucoside (jeden z najbardziej łagodnych dla skóry emulgatorów) = 10 g                                                                                  

Opcjonalnie: dowolny naturalny olejek eteryczny- kilka kropel, np. pomarańczowy, lawendowy, rozmarynowy, lemongras, may chang- zależnie od tego jaki zapach lubimy. W przypadku, gdy mamy skórę skłonną do uczuleń, lepiej jest zrezygnować z dodatku olejku, gdyż naturalne olejki eteryczne mogą uczulać. Przed KAŻDYM użyciem należy taki olejek wstrząśnąć kilka razy, by emulgator połączył się z tłuszczem. Lauryl glucoside można zakupić np. na beautyever. Olej- może być rafinowany, nie musi być drogi, ma zmywać tłuszcz i nie podrażniać, będąc na skórze tak krótko i tak nie dostarczy jej żadnych znaczących składników odżywczych. Uwaga na olej rycynowy- on potrafi nieprzyjemnie wysuszać, polecam używanie go w mieszankach do 10%.

Komentarze